No reviews yet
Attributes
Inkjet PrinterType
Label Printer, Paper Printer, Leather Printer, Wallpaper Printer, inkjet printerusage
Eco Solvent Inkink type
Banner Paper, Glossy Photo PaperPrint Media
600 dpi, 2400 DPI, 1200 dpi, 1200x1200 dpi, 600X600 dpi, 1200X600 dpi, 2400X600 dpiPrint Resolution
15 ppm, 24 ppm, 40 ppm, 10 ppm, 19 ppmPrint Speed
Print head:XP600, Epson I3200, DX7, DX5, DX5/DX7/XP600/i3200
place of origin:Guangdong, China
Control Type:Push Button
Plate Type:Roll-To-Roll Printer
Printing Material:Flex
brand name:custom
automatic grade:Automatic
Color & Page:Multicolor
condition:New
Connectivity:USB, Ethernet
Control Method:Push Button, Application
dimensions(l*w*h):custom
Operating Voltage:AC 220 V, AC 110 V, Ac 220-240V, AC 110-220V
Power Mode:Power Supply
Printer Function Type:Color, Print
Resolution:600 dpi, 2400 DPI, 4800 DPI, 1200 dpi
Special Feature:Display Screen, Borderless Printing, Refillable Ink Tank
Voltage:220V, AC220V50-60HZ
warranty:1 Year
weight:205
Name:1.6m eco solvent printer
Maximum print width(m):1.5m
Number of printhead(PC):2
Ink Type:Eco-solvent ink/Water-based ink/Sublimation Ink etc.
Water-based:PP/Backlit film/Photo paper/Movable self-adhesive vinyl
Printing resolution(dpi):1440
Cleaning of printhead:Automatic
RIP software:Maintop
Key attributes
Type
Inkjet Printer
usage
Label Printer, Paper Printer, Leather Printer, Wallpaper Printer, inkjet printer
ink type
Eco Solvent Ink
Print Media
Banner Paper, Glossy Photo Paper
Print Resolution
600 dpi, 2400 DPI, 1200 dpi, 1200x1200 dpi, 600X600 dpi, 1200X600 dpi, 2400X600 dpi
Print Speed
15 ppm, 24 ppm, 40 ppm, 10 ppm, 19 ppm
Color & Page
Multicolor
Print head
XP600, Epson I3200, DX7, DX5, DX5/DX7/XP600/i3200
Operating Voltage
AC 220 V, AC 110 V, Ac 220-240V, AC 110-220V
automatic grade
Automatic
Connectivity
USB, Ethernet
warranty
1 Year
Special Feature
Display Screen, Borderless Printing, Refillable Ink Tank
Printer Function Type
Color, Print
condition
New
Resolution
600 dpi, 2400 DPI, 4800 DPI, 1200 dpi
Voltage
220V, AC220V50-60HZ
Control Method
Push Button, Application
Power Mode
Power Supply
Plate Type
Roll-To-Roll Printer
Control Type
Push Button
Printing Material
Flex
place of origin
Guangdong, China
brand name
custom
dimensions(l*w*h)
custom
weight
205
Name
1.6m eco solvent printer
Maximum print width(m)
1.5m
Number of printhead(PC)
2
Ink Type
Eco-solvent ink/Water-based ink/Sublimation Ink etc.
Water-based
PP/Backlit film/Photo paper/Movable self-adhesive vinyl
Printing resolution(dpi)
1440
Cleaning of printhead
Automatic
RIP software
Maintop
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
260X74X67 cm
Single gross weight
200.000 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
1 - 29 sets
>= 30 sets
Variations
Select now
gross power: 220V(110V optional)
220V(110V optional)
model number: DSA-YD1602
DSA-YD1602
printing size
1 600 mm