XC9288B24CER-G Power Management (PMIC) IC REG BUCK 2.4V 1.5A USP 6C BOM IC In Stock 6 UFDFN Exposed Pad Ic Electronic Components
Store rating:4.6
(3 reviews)
Attributes
Surface MountMounting Type
Voltage Regulators DC DC Switching RegulatorsFunctional Application
XC9288B24CER-GModel Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
6 UFDFN Exposed PadPackaging
Series:Power Management (PMIC)
Describe:IC REG BUCK 2.4V 1.5A USP 6C
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage Input (Min):2.5V
Voltage Input (Max):5.5V
Voltage Output (Min/Fixed):2.4V
Current Output:1.5A
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Voltage Regulators DC DC Switching Regulators
Model Number
XC9288B24CER-G
Place of Origin
China
Brand Name
Original
Packaging
6 UFDFN Exposed Pad
Series
Power Management (PMIC)
Describe
IC REG BUCK 2.4V 1.5A USP 6C
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage Input (Min)
2.5V
Voltage Input (Max)
5.5V
Voltage Output (Min/Fixed)
2.4V
Current Output
1.5A