Store rating:5.0
(3 reviews)
Attributes
Othertype
Airgas type
AC Powerpower source
OIL-LESSlubrication style
Air CooledCooling Method
Portableconfiguration
voltage:110V or 220V
warranty:one year per the invoice date
Weight (KG):9.2
mute:Yes
place of origin:Taiwan
brand name:UNi-CROWN
model number:UN-200P-OXY
dimension(l*w*h):250 * 136 * 200mm
air capacity:200 LPM
machinery test report:Provided
video outgoing-inspection:Provided
core components:Motor
Product description:AC oil-less low noise air breathing air compressors manufacturer
Power:Electric
Fuel:none
Structure:Rocking Piston
Pressure:Low-pressure
Usage:Oxygen Concentrator Air compressor
Application:various instruments, medical equipments, automatic machines, etc.
Theory:Air Compressor
Warranty of core components:1 Year
Weight:9.2 kgs
Key attributes
type
Other
gas type
Air
power source
AC Power
lubrication style
OIL-LESS
Cooling Method
Air Cooled
configuration
Portable
voltage
110V or 220V
machinery test report
Provided
video outgoing-inspection
Provided
mute
Yes
warranty
one year per the invoice date
core components
Motor
Weight (KG)
9.2
place of origin
Taiwan
brand name
UNi-CROWN
model number
UN-200P-OXY
dimension(l*w*h)
250 * 136 * 200mm
air capacity
200 LPM
Product description
AC oil-less low noise air breathing air compressors manufacturer
Power
Electric
Fuel
none
Structure
Rocking Piston
Pressure
Low-pressure
Usage
Oxygen Concentrator Air compressor
Application
various instruments, medical equipments, automatic machines, etc.
Theory
Air Compressor
Warranty of core components
1 Year
Weight
9.2 kgs
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Lead time
Customization options
View details
Product descriptions from the supplier
Lower tariff
1 - 9 units
10 - 99 units
100 - 999 units
Variations
Select now
working pressure: 2.5 bar(36.26psi)
2.5 bar(36.26psi)
power(w)
620 W(0.83hp)