Single Diodes BAS70-00-HE3-18 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Electronics Component Authorized Distributor
Store rating:4.6
(3 reviews)
Attributes
Surface MountMounting Type
RectifiersFunctional Application
BAS70-00-HE3-18Model Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3Package / Case
Description:DIODE SCHOTTKY 70V 200MA SOT233
Package:Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Reverse Recovery Time (trr):5 ns
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Rectifiers
Model Number
BAS70-00-HE3-18
Place of Origin
China
Brand Name
Original
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 200MA SOT233
Package
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Current - Average Rectified (Io)
200mA