SN74F86NE4 BOM 4-CH, 2-INPUT, 4.5-V to 5.5-V BI SN74F86NE4
Store rating:4.0
(404 reviews)
Attributes
Single-EndedOutput Type
Through HoleMounting Type
XOR (Exclusive OR)Type
-Number of Elements
StandardNumber of Bits per Element
4-CH, 2-INPUT, 4.5-V TO 5.5-V BIDescription
Brand Name:SN74F86NE4
Manufacturer Part Number:SN74F86NE4
Place of Origin:Taiwan, China
Series:74F
Packaging Type:Tube
Function:Gates and Inverters
Application:Gates and Inverters
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Package / Case:14-PDIP
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Features:-
Cross Reference:-
Logic Type:Standard
Current - Output High, Low:1mA, 20mA
Number of Circuits:4
Number of Inputs:2
Current - Quiescent(Max):28 mA
Input Logic Level - Low:0.8V
Input Logic Level - High:2V
Max Propagation Delay V Max CL:7ns 5V, 50pF
Test Report:Yes
Sample:Available
Condition:New and Original
Warranty:One Year
Key attributes
Output Type
Single-Ended
Mounting Type
Through Hole
Type
XOR (Exclusive OR)
Number of Elements
Number of Bits per Element
Standard
Description
4-CH, 2-INPUT, 4.5-V TO 5.5-V BI
Brand Name
SN74F86NE4
Manufacturer Part Number
SN74F86NE4
Place of Origin
Taiwan, China
Series
74F
Packaging Type
Tube
Function
Gates and Inverters
Application
Gates and Inverters
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
14-PDIP
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Features
Cross Reference
Logic Type
Standard
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Number of Circuits
4
Number of Inputs
2
Current - Quiescent(Max)
28 mA
Input Logic Level - Low
0.8V
Input Logic Level - High
2V
Max Propagation Delay V Max CL
7ns 5V, 50pF