No reviews yet
Attributes
CommercialApplication
125 kWLoad Power (W)
Ground MountingMounting Type
Monocrystalline Silicon, Polycrystalline SiliconSolar Panel Type
LiFePO4Battery Type
MPPTController Type
Free installation service:No
Place of Origin:Zhejiang, China
Pre-sales project design:Y
Brand Name:Cesun
Model Number:SL125/257CP3-W
Output Voltage (V):400 V
Output Frequency:50/60hz
Communication Port:Ethernet/CAN/RS485
Protection Class:IP55
System battery configuration:256S/1P-314Ah
Battery capacity (BOL) at DC side:257 kWh
System output voltage range:691.2-934.4 V
Nominal AC power:125 kW
Nominal grid voltage:400 V
Nominal grid voltage range:340~440 V
Communication protocol:IEC61850/Modbus
Key attributes
Application
Commercial
Load Power (W)
125 kW
Mounting Type
Ground Mounting
Solar Panel Type
Monocrystalline Silicon, Polycrystalline Silicon
Battery Type
LiFePO4
Controller Type
MPPT
Pre-sales project design
Y
Free installation service
No
Place of Origin
Zhejiang, China
Brand Name
Cesun
Model Number
SL125/257CP3-W
Output Voltage (V)
400 V
Output Frequency
50/60hz
Communication Port
Ethernet/CAN/RS485
Protection Class
IP55
System battery configuration
256S/1P-314Ah
Battery capacity (BOL) at DC side
257 kWh
System output voltage range
691.2-934.4 V
Nominal AC power
125 kW
Nominal grid voltage
400 V
Nominal grid voltage range
340~440 V