RCH895NP-221K Power Inductor Through hole Component (THT),D=7.8mm 220uH 10% 500mA 640mA
Store rating:4.8
(17 reviews)
Attributes
Power InductorType
Surface Mount / Through HoleMounting Type
RCH895NP-221KModel Number
CZChipsBrand Name
VHF/UHF Circuits, RF Filters, OscillatorsApplication
StandardRated Power
Place of Origin:Guangdong, China
Mfg. Date Code:In Stock
Tolerance:10%
Operating Temperature:contact us
Temperature Coefficient:As Datasheet
Media Available:As Datasheet
Inductance:220uH
Package / Case:Through hole Component (THT),D=7.8mm
Current Rating (amps):As per Datasheet
Current - Saturation:500mA
DC Resistance (DCR):Optimized for High Efficiency
CZSKU:LC0195181
Key attributes
Type
Power Inductor
Mounting Type
Surface Mount / Through Hole
Model Number
RCH895NP-221K
Brand Name
CZChips
Application
VHF/UHF Circuits, RF Filters, Oscillators
Rated Power
Standard
Place of Origin
Guangdong, China
Mfg. Date Code
In Stock
Tolerance
10%
Operating Temperature
contact us
Temperature Coefficient
As Datasheet
Media Available
As Datasheet
Inductance
220uH
Package / Case
Through hole Component (THT),D=7.8mm
Current Rating (amps)
As per Datasheet
Current - Saturation
500mA