PIC18F06Q40T-I_ST 14 TSSOP (0.173" 4.40mm Width) Components Electronic Original IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14TSSOP Embedded
No reviews yet
Attributes
MicrocontrollersFunctional Application
StandardOutput Type
PIC18F06Q40T-I_STManufacturer Part Number
Component & PartProduct Completion Type
EmbeddedSeries
Surface MountMounting Type
Brand Name:Original
Place of Origin:China
Description:IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14TSSOP
Application:Electronic Chips Component
Features:Electronic Parts And Components
Output Voltage:1.8V ~ 5.5V
Package:Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi Reel
Product Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8 Bit
Speed:64MHz
Number of I/O:12
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
RAM Size:4K x 8
Data Converters:A/D 11x12b; D/A 2x8b
Program Memory Type:FLASH
Key attributes
Functional Application
Microcontrollers
Output Type
Standard
Manufacturer Part Number
PIC18F06Q40T-I_ST
Product Completion Type
Component & Part
Series
Embedded
Mounting Type
Surface Mount
Application
Electronic Chips Component
Features
Electronic Parts And Components
Output Voltage
1.8V ~ 5.5V
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14TSSOP
Brand Name
Original
Place of Origin
China
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi Reel
Product Status
Active
Core Processor
PIC
Core Size
8 Bit
Speed
64MHz
Number of I/O
12
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
RAM Size
4K x 8
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 2x8b
Program Memory Type
FLASH
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
1X1X1 cm
Single gross weight
0.100 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
Warning/Disclaimer
California Proposition 65 Consumer Warning
1 - 3,000 pieces
>= 3,001 pieces
Variations
Select now
Specification: PIC18F06Q40T I ST
PIC18F06Q40T I ST
Package / Case
14 TSSOP (0.173", 4.40mm Width)