New Original TPL0401A-10DCKR Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps SPI Interface SOT-23-8 Surface Mount 2.7-5.5V
Store rating:4.6
(324 reviews)
Attributes
Non VolatileArchitecture
SPIData Interface
SUPPLYReference Type
Surface MountMounting Type
Digital PotentiometersType
Texas InstrumentsBrand Name
Manufacturer Part Number:TPL0401A-10DCKR
Place of Origin:Thailand
Application:Digital Potentiometers
Series:TPL050100
Description:IC DGTL POT 10KOHM 128TAP SC70-6
Packaging Type:Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:SOT-23-8
Features:TPL0501-100DCNR
Cross Reference:TPL0401A-10DCKR
Number of Bits:1
Sampling Rate (Per Second):35 PPM / C
Number of channels:256
Voltage - Supply, Digital:2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Analog:2.7 V to 5 V
Manufacturing Date Code:TPL0401A-10DCKR
Key attributes
Architecture
Non Volatile
Data Interface
SPI
Reference Type
SUPPLY
Mounting Type
Surface Mount
Type
Digital Potentiometers
Brand Name
Texas Instruments
Manufacturer Part Number
TPL0401A-10DCKR
Place of Origin
Thailand
Application
Digital Potentiometers
Series
TPL050100
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP SC70-6
Packaging Type
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-8
Features
TPL0501-100DCNR
Cross Reference
TPL0401A-10DCKR
Number of Bits
1
Sampling Rate (Per Second)
35 PPM / C
Number of channels
256
Voltage - Supply, Digital
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Analog
2.7 V to 5 V