New Original Red Lion CTR20000 AC Current transducer True RMS, 200A/4-20mA output, split case Current sensor
Store rating:4.6
(324 reviews)
Attributes
Current TransformerType
0.1mv/aSensitivity
Ratiometric, 4mA ~ 20mAOutput
1Number of channels
ModbusCommunication Interface
Copper WireMaterial
Theory:Transformer w/Conditioning
Usage:Current Sensors
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Part Number:CTR20000
Brand Name:Red Lion Controls
Current - Sensing:23mA
Description:SENSOR CURRENT 100A, 150A, 200A
Place of Origin:Sweden
Series:CTR
Features:Active
Description:Current transducer
Frequency:10Hz ~ 400Hz
Accuracy:±0.8%
Voltage - Supply:24V
Linearity:Bidirectional
Key attributes
Type
Current Transformer
Sensitivity
0.1mv/a
Output
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Number of channels
1
Communication Interface
Modbus
Material
Copper Wire
Theory
Transformer w/Conditioning
Usage
Current Sensors
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer Part Number
CTR20000
Brand Name
Red Lion Controls
Current - Sensing
23mA
Description
SENSOR CURRENT 100A, 150A, 200A
Place of Origin
Sweden
Series
CTR
Features
Active
Description
Current transducer
Frequency
10Hz ~ 400Hz
Accuracy
±0.8%
Voltage - Supply
24V