New Original LC1D40D7C 3P(3NO) Contactor 40A 42VAC 50/60Hz High Quality Overvoltage Class III Rail/Base Mounting Industrial Use
Store rating:5.0
(1 review)
Attributes
LC1D40D7C, LC1D40D7CModel Number
FrancePlace of Origin
OriginalBrand Name
42 V AC 50/60 HzControl loop voltage [Uc]
3PNumber of poles
Loop contact type:3NO
Warranty:18 Months
Key attributes
Application
Industrial Equipment, Applied to non inductive or micro inductive load, resistance furnace
Model Number
LC1D40D7C, LC1D40D7C
Place of Origin
France
Brand Name
Original
Control loop voltage [Uc]
42 V AC 50/60 Hz