Store rating:4.7
(14 reviews)
Attributes
Stainless Steelmaterial / metal processed
380 Vrated input voltage
40 kVAmax. load power capacity
60%rated duty cycle @40°c (mig)
IP21Sprotection grade
Spray Transferwire melting type
rated output voltage:80V
welding current/voltage range:220 V, 110 V
place of origin:Guangdong, China
mig solid wire diameter mm:1.0mm, 0.8mm, 1.2 mm, 1.6 mm
brand name:Costar
condition:New
dimensions:670*320*640
feature:Wire Feeder
usage:Welding
warranty:1 Year
weight (kg):42
wire feeding speed:15
Application:Industrial Metal Welding
Product name:MAG/mig 500IJ welder
Type of wire feeder:Split
Key word:MIG500IJ / NBC500IJ welding machine
Frequency (HZ):50/60HZ
Wire diameter( mm):0.8/1.0/1.2
MMA function:Avaiable
Duty Cycle:60%
Efficiency (%):85%
Power Factor:0.93
Key attributes
material / metal processed
Stainless Steel
rated input voltage
380 V
max. load power capacity
40 kVA
rated duty cycle @40°c (mig)
60%
protection grade
IP21S
wire melting type
Spray Transfer
mig solid wire diameter mm
1.0mm, 0.8mm, 1.2 mm, 1.6 mm
feature
Wire Feeder
condition
New
welding current/voltage range
220 V, 110 V
rated output voltage
80V
warranty
1 Year
place of origin
Guangdong, China
brand name
Costar
dimensions
usage
Welding
weight (kg)
42
wire feeding speed
15
Application
Industrial Metal Welding
Product name
MAG/mig 500IJ welder
Type of wire feeder
Split
Key word
MIG500IJ / NBC500IJ welding machine
Frequency (HZ)
50/60HZ
Wire diameter( mm)
0.8/1.0/1.2
MMA function
Avaiable
Duty Cycle
60%
Efficiency (%)
85%
Power Factor
0.93
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
XX cm
Lead time
Customization options
Customized logo(+ from /Min. order: 50 pieces)
Customized color(+ from /Min. order: 50 pieces)
Customized package(+ from /Min. order: 100 pieces)
View details
Product descriptions from the supplier
20 - 49 pieces
50 - 99 pieces
>= 100 pieces
Variations
Select now
model number: MIG500IJ
MIG500IJ
rated output current
500 A