Manufacturer Channel Embedded 44 QFP S87C51FA24SF76 Buy Electronics Components Online
No reviews yet
Attributes
MicrocontrollersFunctional Application
StandardOutput Type
S87C51FA24SF76Manufacturer Part Number
Component & PartProduct Completion Type
EmbeddedSeries
Surface MountMounting Type
Brand Name:Original
Place of Origin:China
Description:IC MCU 8BIT 8KB OTP 44QFP
Application:Electronic Chips Component
Features:Electronic Components Supplies
Output Voltage:4.5V ~ 5.5V
Package:Tray
Product Status:Obsolete
Core Processor:MCS 51
Core Size:8 Bit
Speed:24MHz
Number of I/O:32
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
RAM Size:256 x 8
Data Converters:-
Program Memory Type:OTP
Key attributes
Functional Application
Microcontrollers
Output Type
Standard
Manufacturer Part Number
S87C51FA24SF76
Product Completion Type
Component & Part
Series
Embedded
Mounting Type
Surface Mount
Application
Electronic Chips Component
Features
Electronic Components Supplies
Output Voltage
4.5V ~ 5.5V
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44QFP
Brand Name
Original
Place of Origin
China
Package
Tray
Product Status
Obsolete
Core Processor
MCS 51
Core Size
8 Bit
Speed
24MHz