MIC5252-4.75YM5-TR Integrated Circuit Ic Chips SC 74A, SOT 753 Authorized Distributor IC REG LIN 4.75V 150MA SOT23 5
Store rating:5.0
(3 reviews)
LINPO PRECISION LIMITED
Multispecialty Supplier
2 yrs
HK
Attributes
Surface MountMounting Type
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out RegulatorsFunctional Application
MIC5252-4.75YM5-TRModel Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
SC 74A, SOT 753Packaging
Series:Power Management (PMIC)
Describe:IC REG LIN 4.75V 150MA SOT23 5
Number of Regulators:1
Current Output:150mA
Current Quiescent (Iq):150
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out Regulators
Model Number
MIC5252-4.75YM5-TR
Place of Origin
China
Brand Name
Original
Packaging
SC 74A, SOT 753
Series
Power Management (PMIC)
Describe
IC REG LIN 4.75V 150MA SOT23 5
Number of Regulators
1
Current Output
150mA