MIC5209-2.5YS-TR IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223 3 TO 261 4, TO 261AA Ic Electronic Component Chip Integrated Circuit Original
Store rating:5.0
(3 reviews)
LINPO PRECISION LIMITED
Multispecialty Supplier
2 yrs
HK
Attributes
Surface MountMounting Type
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out RegulatorsFunctional Application
MIC5209-2.5YS-TRModel Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
TO 261 4, TO 261AAPackaging
Series:Power Management (PMIC)
Describe:IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223 3
Number of Regulators:1
Current Output:500mA
Current Quiescent (Iq):170
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out Regulators
Model Number
MIC5209-2.5YS-TR
Place of Origin
China
Brand Name
Original
Packaging
TO 261 4, TO 261AA
Series
Power Management (PMIC)
Describe
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223 3
Number of Regulators
1
Current Output
500mA