MIC5203-2.8YM4-TR TO 253 4, TO 253AA BOM IC In Stock Wholesale Electronic Components IC REG LINEAR 2.8V 80MA SOT143 Power Manage
Store rating:4.6
(3 reviews)
Attributes
Surface MountMounting Type
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out RegulatorsFunctional Application
MIC5203-2.8YM4-TRModel Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
TO 253 4, TO 253AAPackaging
Series:Power Management (PMIC)
Describe:IC REG LINEAR 2.8V 80MA SOT143
Number of Regulators:1
Current Output:80mA
Current Quiescent (Iq):750
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out Regulators
Model Number
MIC5203-2.8YM4-TR
Place of Origin
China
Brand Name
Original
Packaging
TO 253 4, TO 253AA
Series
Power Management (PMIC)
Describe
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SOT143
Number of Regulators
1
Current Output
80mA