MATRIX WPS300S-30-20 30V 20A 300W DC Switching Adjustable Power Supply 5-digit LED Display RS232 RS485 USB Single Industry
Store rating:5.0
(4 reviews)
Attributes
30 VOutput Voltage
110 V, 120 V, 220 V, 230 V, 240 V, 200 V, 210 VInput Voltage
AC-DCType
SingleOutput Type
Overcurrent Protection, Overvoltage Protection, Over Temperature ProtectionProtection
Output Current:20A
Output Frequency:50/60 Hz
Place of Origin:Guangdong, China
Model Number:WPS300S-30-20
Brand Name:MATRIX
Brand Name:MATRIX
Model:WPS300S-30-20
Output:30V 20A 300W, Switching mode
Warranty:3 Years
Protection:OCP OTP OVP
Feature1:Save the output status and value before the last shutdown
Feature2:Nine sets of voltage and current storage and recall
Feature3:Voltage and current can be adjusted using a digital keyboard or knob
Feature4:Simultaneous display of voltage, current, and power
Feature5:Supporting SCPI and MODBUS commands
Key attributes
Output Voltage
30 V
Input Voltage
110 V, 120 V, 220 V, 230 V, 240 V, 200 V, 210 V
Type
AC-DC
Output Type
Single
Application
Industry, Laboratory, Led Lighting, Industrial Equipment, Machines, Industrial DIN Rail Power Supply
Protection
Overcurrent Protection, Overvoltage Protection, Over Temperature Protection
Output Current
20A
Output Frequency
50/60 Hz
Place of Origin
Guangdong, China
Model Number
WPS300S-30-20
Brand Name
MATRIX
Brand Name
MATRIX
Model
WPS300S-30-20
Output
30V 20A 300W, Switching mode
Warranty
3 Years
Protection
OCP OTP OVP
Feature1
Save the output status and value before the last shutdown
Feature2
Nine sets of voltage and current storage and recall
Feature3
Voltage and current can be adjusted using a digital keyboard or knob
Feature4
Simultaneous display of voltage, current, and power
Feature5
Supporting SCPI and MODBUS commands
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
18X24X33 cm
Single gross weight
8.000 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
arrow-logo
Minimum order quantity: 1 piece
Variations
Select now
Color: Black
Output Power
300 W
Shipping
4 interest-free payments with
Dropship this product to your store
Alibaba.com order protection
Secure payments
Delivery via
Expect your order to be delivered before scheduled dates or receive a 10% delay compensation