LP3988IMFX-2.85/NOPB Electronic Parts And Components Original One Stop Service SC 74A, SOT 753 IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23 5 Po
Store rating:4.6
(3 reviews)
Attributes
Surface MountMounting Type
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out RegulatorsFunctional Application
LP3988IMFX-2.85/NOPBModel Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
SC 74A, SOT 753Packaging
Series:Power Management (PMIC)
Describe:IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23 5
Number of Regulators:1
Current Output:150mA
Current Quiescent (Iq):120
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Voltage Regulators Linear, Low Drop Out Regulators
Model Number
LP3988IMFX-2.85/NOPB
Place of Origin
China
Brand Name
Original
Packaging
SC 74A, SOT 753
Series
Power Management (PMIC)
Describe
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23 5
Number of Regulators
1
Current Output
150mA