LM43600PWPT 16 PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) In Stock Integrated Circuit Ic Chips Power Management (PMIC) IC REG BUCK ADJ 50
Store rating:4.6
(3 reviews)
Attributes
Surface MountMounting Type
Voltage Regulators DC DC Switching RegulatorsFunctional Application
LM43600PWPTModel Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
16 PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)Packaging
Series:Power Management (PMIC)
Describe:IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Topology:Buck
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage Input (Min):3.5V
Voltage Input (Max):36V
Voltage Output (Min/Fixed):1V
Current Output:500mA
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Voltage Regulators DC DC Switching Regulators
Model Number
LM43600PWPT
Place of Origin
China
Brand Name
Original
Packaging
16 PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series
Power Management (PMIC)
Describe
IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Topology
Buck
Output Type
Adjustable
Number of Outputs
1
Voltage Input (Min)
3.5V
Voltage Input (Max)
36V
Voltage Output (Min/Fixed)
1V
Current Output
500mA