JUNDE JD-X3000-3 Aluminum Window Profile Three-Axis Cnc Drilling and Milling Machine
No reviews yet
Attributes
Wood, PVC, UPVC, AluminumApplicable Material
380 VVoltage
High-AccuracyKey Selling Points
Spindle motor, Servo system, Frequency converter, Guide rail, Ball screwCore Components
1 YearWarranty
ProvidedVideo outgoing-inspection
Power(W):12.5kw
Place of Origin:Guangdong, China
Weight:1000 kg
Machinery Test Report:Provided
Brand Name:JUNDE
Dimension(L*W*H):4230*1600*2050mm
Product Name:Three-Axis CNC Drilling and Milling Machine (3 meters)
Servo System:1.0 kW / 3000 rpm
Spindle Motor:3.7-5.5KW
Inverter:4KW
Machining Stroke:X-axis: 3000mm Y-axis: 180mm Z-axis: 100mm
Maximum Feed Rate:X-axis: 40 m/min Y-axis: 15 m/min Z-axis: 15 m/min
Positioning accuracy:X-axis: ±0.15mm Y-axis: ±0.1mm Z-axis: ±0.1mm
OEM/ODM:Available
Key attributes
Applicable Material
Wood, PVC, UPVC, Aluminum
Voltage
380 V
Key Selling Points
High-Accuracy
Core Components
Spindle motor, Servo system, Frequency converter, Guide rail, Ball screw
Warranty
1 Year
Video outgoing-inspection
Provided
Machinery Test Report
Provided
Power(W)
12.5kw
Place of Origin
Guangdong, China
Weight
1000 kg
Brand Name
JUNDE
Dimension(L*W*H)
4230*1600*2050mm
Product Name
Three-Axis CNC Drilling and Milling Machine (3 meters)
Servo System
1.0 kW / 3000 rpm
Spindle Motor
3.7-5.5KW
Inverter
4KW
Machining Stroke
X-axis: 3000mm Y-axis: 180mm Z-axis: 100mm
Maximum Feed Rate
X-axis: 40 m/min Y-axis: 15 m/min Z-axis: 15 m/min
Positioning accuracy
X-axis: ±0.15mm Y-axis: ±0.1mm Z-axis: ±0.1mm
OEM/ODM
Available
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Lead time
Customization options
Graphic customization(+ from /Min. order: 1 unit)
View details
Product descriptions from the supplier
Minimum order quantity: 1 unit
Variations
Select now
Model Number: JD-X3000-3
JD-X3000-3
Production Capacity: 100~8000mm/min(3.94~314.96in/min)
100~8000mm/min(3.94~314.96in/min)
Max. Working Width
3000mm(118.11in)