JD-CX3000-4 Automatic Tool Changer CNC Milling Machine Table Travel 9KW Spindle Motor High Precision 0.08mm Repeatability
No reviews yet
Attributes
Wooden, PVC, AluminumApplicable Material
380 VVoltage
CNC flipping allows multi-sided machiningKey Selling Points
Spindle Motor, Servo System, Inverter, Guide Rail, Ball ScrewCore Components
1 YearWarranty
13600WPower(W)
Place of Origin:Guangdong, China
Weight:1600 kg
Brand Name:JUNDE
Dimension(L*W*H):4600X1800X2300mm
Product Name:Aluminum Window Door CNC Drilling and Milling Machine
Machining Stroke:X:3000mm Y:280mm Z:200mm
Movement Speed:X:60m/min Y:20m/min Z:20m/min a:20m/min
Machining Accuracy:X-axis: ±0.12 Y-axis: ±0.1 Z-axis: ±0.1 A-axis: ±0.1
Key attributes
Applicable Material
Wooden, PVC, Aluminum
Voltage
380 V
Key Selling Points
CNC flipping allows multi-sided machining
Core Components
Spindle Motor, Servo System, Inverter, Guide Rail, Ball Screw
Warranty
1 Year
Power(W)
13600W
Place of Origin
Guangdong, China
Weight
1600 kg
Brand Name
JUNDE
Dimension(L*W*H)
4600X1800X2300mm
Product Name
Aluminum Window Door CNC Drilling and Milling Machine
Machining Stroke
X:3000mm Y:280mm Z:200mm
Movement Speed
X:60m/min Y:20m/min Z:20m/min a:20m/min
Machining Accuracy
X-axis: ±0.12 Y-axis: ±0.1 Z-axis: ±0.1 A-axis: ±0.1
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Lead time
Customization options
Graphic customization(+ from /Min. order: 1 piece)
View details
Product descriptions from the supplier
Minimum order quantity: 1 piece
Variations
Select now
Model Number: JD-CX3000-4
JD-CX3000-4
Production Capacity: X:60m/min Y:20m/min Z:20m/min a:20m/min
Max. Working Width
3000mm