No reviews yet
Attributes
MicrocontrollersFunctional Application
StandardOutput Type
LPC54605J512ET180KManufacturer Part Number
Component & PartProduct Completion Type
EmbeddedSeries
Surface MountMounting Type
Brand Name:Original
Place of Origin:China
Description:IC MCU 32BIT 512KB FLSH 180TFBGA
Application:Ic Electronic Component Chip Integrated Circuit
Features:Electronic Ic Components
Output Voltage:1.71V ~ 3.6V
Package:Tray
Product Status:Active
Core Processor:ARM Cortex M4
Core Size:32 Bit Single Core
Speed:180MHz
Number of I/O:145
Program Memory Size:512KB (512K x 8)
RAM Size:200K x 8
Data Converters:A/D 12x12b
Program Memory Type:FLASH
Key attributes
Functional Application
Microcontrollers
Output Type
Standard
Manufacturer Part Number
LPC54605J512ET180K
Product Completion Type
Component & Part
Series
Embedded
Mounting Type
Surface Mount
Application
Ic Electronic Component Chip Integrated Circuit
Features
Electronic Ic Components
Output Voltage
1.71V ~ 3.6V
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 180TFBGA
Brand Name
Original
Place of Origin
China
Package
Tray
Product Status
Active
Core Processor
ARM Cortex M4
Core Size
32 Bit Single Core
Speed
180MHz