Hot Sales KST SV7012-12 SHV DC12V 75.0Kgf.cm 0.10sec/60 6BB 4 Pole Brushless Digital Aluminium Alloy Large Scale RC Industrial
Store rating:4.4
(17 reviews)
Attributes
Aluminium AlloyMaterial
KSTbrand name
Guangdong, Chinaplace of origin
SV7012-12 ServoItem
DC12.0VRated Voltage
DC8.4V-13.0VVoltage Range
Torque:55.0Kgf.cm #8.4V / 70.0Kgf.cm #12.0V / 75.0Kgf.cm #13.0V
Speed:0.16sec/60. #8.4V / 0.12sec/60. #12.0V / 0.10sec/60. #13.0V
Working Frequency:1520s/333Hz
Default Travel Angle:100. =200. Total
Temperature Range:-10c......+65c
Soft Start:Programmable
Motor Type:4 Pole Brushless Motor
Key attributes
Material
Aluminium Alloy
brand name
KST
place of origin
Guangdong, China
Item
SV7012-12 Servo
Rated Voltage
DC12.0V
Voltage Range
DC8.4V-13.0V
Torque
55.0Kgf.cm #8.4V / 70.0Kgf.cm #12.0V / 75.0Kgf.cm #13.0V
Speed
0.16sec/60. #8.4V / 0.12sec/60. #12.0V / 0.10sec/60. #13.0V
Working Frequency
1520s/333Hz
Default Travel Angle
100. =200. Total
Temperature Range
-10c......+65c
Soft Start
Programmable
Motor Type
4 Pole Brushless Motor