Growatt SPF3000TL HVM-48 Single Output 3000W Grid Hybrid Inverter 48V DC Input IP20 Protection MPPT Solar Charge Controller
No reviews yet
Attributes
SingleOutput Type
DC/AC InvertersType
GrowattBrand Name
93%Inverter Efficiency
Zhejiang, ChinaPlace of Origin
SPF3000TL HVM-48Model Number
Input Voltage:48VDC
Output Voltage:230VAC
Output Current:30A
Output Frequency:50Hz/60Hz
Size:315/400/130 mm
Weight:8.5kg
Protection degree:IP20
Product spotlights
Output Power: With an output power of 3 kW, this inverter can efficiently handle the energy needs of small to medium-sized off-grid solar systems.
Protection Degree: The IP20 protection ensures that the inverter is safeguarded against solid objects larger than 12mm, providing reliable operation in indoor environments.
Key attributes
Output Type
Single
Type
DC/AC Inverters
Brand Name
Growatt
Inverter Efficiency
93%
Place of Origin
Zhejiang, China
Model Number
SPF3000TL HVM-48
Input Voltage
48VDC
Output Voltage
230VAC
Output Current
30A
Output Frequency
50Hz/60Hz
Size
315/400/130 mm
Weight
8.5kg
Protection degree
IP20
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Lead time
Product descriptions from the supplier
1 - 49 sets
>= 50 sets
Variations
Select now
Application: Off-Grid Solar System
Off-Grid Solar System
Output Power: 3 kW(4.02hp)
3 kW(4.02hp)