GT-110L-75 Industrial 8.0 ~ 8.5 mm Hog Ring Tool air C-ring Gun
Store rating:5.0
(16 reviews)
GATX INDUSTRY CORPORATION
Custom Manufacturer
13 yrs
Attributes
Air Staplertype
Pneumaticpower source
1 yearwarranty
OEM, ODMcustomized support
GT-110L-75model number
Taiwan, Chinaplace of origin
brand name:GATX
capacity:N/A
Working Pressure:90 ~ 105 psi (6 ~ 7 bar)
Magazine Capacity:100 nails
Air Inlet:1/4"
Air Hose:3/8"
Body dimension (L x W x H):332 x 90 x 182 mm
Net Weight:1.5 kg
Wire Dia:1.8 mm (15 Gauge) or 1.6 mm (16 Gauge)
Shank Height:12 mm
Crown:23.7 mm
Inner Closure Dia:7.5 - 11.0 mm
Product spotlights
Key attributes
type
Air Stapler
power source
Pneumatic
warranty
1 year
customized support
OEM, ODM
model number
GT-110L-75
place of origin
Taiwan, China
brand name
GATX
capacity
N/A
Working Pressure
90 ~ 105 psi (6 ~ 7 bar)
Magazine Capacity
100 nails
Air Inlet
1/4"
Air Hose
3/8"
Body dimension (L x W x H)
332 x 90 x 182 mm
Net Weight
1.5 kg
Wire Dia
1.8 mm (15 Gauge) or 1.6 mm (16 Gauge)
Shank Height
12 mm
Crown
23.7 mm
Inner Closure Dia
7.5 - 11.0 mm