Store rating:4.0
(1 review)
Attributes
BrushlessCommutation
16-24VRated voltage
1201-1468wRated Power
900-1150Speed Rpm
900-1150Speed(RPM)
IP54IP Rating
Continuous Current(A):51.20-63.03A
Efficiency:IE 2
Place of Origin:Guangdong, China
Frame:33.9mm
Motor Mounting Type:Foot Mount
Model Number:2812
Brand Name:SHAOFXD
Construction:Permanent Magnet
Protect Feature:Waterproof
Type:Brushless Motor
Usage:drone
Warranty:3 Months
Product Name:Brushless Motor
KV:900KV/1150KV
Rated Voltage:4-6S
Shaft Core:Titanium Alloy
Confiquration:12N14P
Output Axis:15.0mm*M5
Lead:18AWG*260mm
Stator Diameter:28.0mm
Magnet Type:Tile
Winding Mode:Single Strand
Key attributes
Commutation
Brushless
Rated voltage
16-24V
Rated Power
1201-1468w
Speed Rpm
Speed(RPM)
IP Rating
IP54
Efficiency
IE 2
Type
Brushless Motor
Construction
Permanent Magnet
Frame
33.9mm
Motor Mounting Type
Foot Mount
Protect Feature
Waterproof
Usage
drone
Warranty
3 Months
Continuous Current(A)
51.20-63.03A
Model Number
2812
Place of Origin
Guangdong, China
Brand Name
SHAOFXD
Product Name
Brushless Motor
KV
900KV/1150KV
Rated Voltage
4-6S
Shaft Core
Titanium Alloy
Confiquration
12N14P
Output Axis
15.0mm*M5
Lead
18AWG*260mm
Stator Diameter
28.0mm