No reviews yet
Attributes
MicrocontrollersFunctional Application
StandardOutput Type
Z8F1233QH020EGManufacturer Part Number
Component & PartProduct Completion Type
EmbeddedSeries
Surface MountMounting Type
Brand Name:Original
Place of Origin:China
Description:IC MCU 8BIT 12KB FLASH 20QFN
Application:Electronics Parts Components
Features:Electronic Kit Components
Output Voltage:2.7V ~ 3.6V
Package:Tray
Product Status:Not For New Designs
Core Processor:eZ8
Core Size:8 Bit
Speed:20MHz
Number of I/O:17
Program Memory Size:12KB (12K x 8)
RAM Size:256 x 8
Data Converters:-
Program Memory Type:FLASH
Key attributes
Functional Application
Microcontrollers
Output Type
Standard
Manufacturer Part Number
Z8F1233QH020EG
Product Completion Type
Component & Part
Series
Embedded
Mounting Type
Surface Mount
Application
Electronics Parts Components
Features
Electronic Kit Components
Output Voltage
2.7V ~ 3.6V
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 20QFN
Brand Name
Original
Place of Origin
China
Package
Tray
Product Status
Not For New Designs
Core Processor
eZ8
Core Size
8 Bit
Speed
20MHz