Electronics Components Online BZT52-B5V1J Diodes DIODE ZENER 5.1V 590MW SOD123 Original SOD-123
Store rating:4.6
(3 reviews)
Attributes
Surface MountMounting Type
ZenerFunctional Application
BZT52-B5V1JModel Number
ChinaPlace of Origin
OriginalBrand Name
SOD-123Package / Case
Description:DIODE ZENER 5.1V 590MW SOD123
Package:Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
Power - Max:590 mW
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Key attributes
Mounting Type
Surface Mount
Functional Application
Zener
Model Number
BZT52-B5V1J
Place of Origin
China
Brand Name
Description
DIODE ZENER 5.1V 590MW SOD123
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1 V
Power - Max
590 mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms