For SUN-40/45/50K-G04 50kW Three Phase Grid Inverter IP65 Rated Outdoor Use All Weather Home Solar System 98.7% Efficiency
No reviews yet
Attributes
Three PhaseOutput Type
DC/AC InvertersType
DeyeBrand Name
98.7%Inverter Efficiency
Zhejiang, ChinaPlace of Origin
SUN-40/45/50K-G04Model Number
Input Voltage:1100V
Output Voltage:220/380V, 230/400V
Output Current:60.6/58A-75.8/72.5A
Output Frequency:50Hz/60Hz
Size:434*570*243 mm
Weight:39KG
Max. PV Input Voltage(V):1100
Start-up Voltage(V):250
MPPT voltage range(V):200-1000
Rated PV Input voltage(V):600
MPPT Efficiency:>99%
Communication Interface:RS485/RS232
Monitor Mode:GPRS/WIFI/Bluetooth/4G/LAN(optional)
Ingress Protection(IP) Rating:IP 65
Inverter Topology:Non-Isolated
Warranty [year]:5 Years
Key attributes
Output Type
Three Phase
Type
DC/AC Inverters
Inverter Efficiency
98.7%
Model Number
SUN-40/45/50K-G04
Input Voltage
1100V
Output Voltage
220/380V, 230/400V
Output Current
60.6/58A-75.8/72.5A
Output Frequency
50Hz/60Hz
Size
434*570*243 mm
Weight
39KG
Max. PV Input Voltage(V)
1100
Start-up Voltage(V)
250
MPPT voltage range(V)
Rated PV Input voltage(V)
600
MPPT Efficiency
>99%