Store rating:4.7
(22 reviews)
Attributes
DC/AC InvertersType
DeyeBrand Name
>99%Inverter Efficiency
Zhejiang, ChinaPlace of Origin
SUN-20K-SG05LP3-EU-SM2Model Number
220/380VInput Voltage
Output Voltage:230/400V
Output Current:29A
Output Frequency:50 / 60Hz
Size:456*750*268.5mm
Weight:50.6KG
Product name:Deye 20kw hybrid inverter
Battery type:Lead-acid or Lithium-ion
Battery Voltage Range (V):40V-60V
Communication Interface:RS485/RS232/CAN
Ingress Protection(IP) Rating:IP 65
Rated Input/Output Voltage/Range (V):220/380V, 230/400V 0.85Un-1.1Un
Monitor Mode:GPRS/WIFI/Bluetooth/4G/LAN(optional)
Warranty:5 Years/10 Year
Application:Solar Power System Home
Inverter type:High Frequency Inverter
Product spotlights
Battery Voltage Range: Operates within a 40V-60V battery voltage range, providing flexibility to work with different battery types and configurations.
Key attributes
Type
DC/AC Inverters
Brand Name
Deye
Inverter Efficiency
>99%
Place of Origin
Zhejiang, China
Model Number
SUN-20K-SG05LP3-EU-SM2
Input Voltage
220/380V
Output Voltage
230/400V
Output Current
29A
Output Frequency
50 / 60Hz
Size
456*750*268.5mm
Weight
50.6KG
Product name
Deye 20kw hybrid inverter
Battery type
Lead-acid or Lithium-ion
Battery Voltage Range (V)
40V-60V
Communication Interface
RS485/RS232/CAN
Ingress Protection(IP) Rating
IP 65
Rated Input/Output Voltage/Range (V)
220/380V, 230/400V 0.85Un-1.1Un
Monitor Mode
GPRS/WIFI/Bluetooth/4G/LAN(optional)
Warranty
5 Years/10 Year
Application
Solar Power System Home
Inverter type
High Frequency Inverter
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
45.6X75X26.9 cm
Single gross weight
50.600 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
arrow-logo
Minimum order quantity: 1 set
Variations
Select now
Application: Hybrid Solar System
Hybrid Solar System
Output Power: 20 kW
20 kW
Inverter Type
Hybrid Inverter
Shipping
4 interest-free payments with
Dropship this product to your store
Alibaba.com order protection
Secure payments
Delivery via
Expect your order to be delivered before scheduled dates or receive a 10% delay compensation