Store rating:4.6
(324 reviews)
#5Most popular in High Frequency Solar Inverters
Attributes
Three PhaseOutput Type
DC/AC InvertersType
DeyeBrand Name
>99%Inverter Efficiency
Zhejiang, ChinaPlace of Origin
SUN-20K-SG05LP3-EU-SM2Model Number
Input Voltage:220/380V
Output Voltage:230/400V
Output Current:29A
Output Frequency:50 / 60Hz
Size:456*750*268.5mm
Weight:50.6KG
Product name:Deye 20kw hybrid inverter
Battery type:Lead-acid or Lithium-ion
Battery Voltage Range (V):40V-60V
Communication Interface:RS485/RS232/CAN
Ingress Protection(IP) Rating:IP 65
Rated Input/Output Voltage/Range (V):220/380V, 230/400V 0.85Un-1.1Un
Monitor Mode:GPRS/WIFI/Bluetooth/4G/LAN(optional)
Warranty:5 Years/10 Year
Application:Solar Power System Home
Inverter type:High Frequency Inverter
Product spotlights
Wide Battery Voltage Range: Supporting a battery voltage range of 40V-60V, it offers flexibility in battery selection and compatibility with various lead-acid or lithium-ion batteries.
Key attributes
Output Type
Three Phase
Type
DC/AC Inverters
Brand Name
Deye
Inverter Efficiency
>99%
Place of Origin
Zhejiang, China
Model Number
SUN-20K-SG05LP3-EU-SM2
Input Voltage
220/380V
Output Voltage
230/400V
Output Current
29A
Output Frequency
50 / 60Hz
Size
456*750*268.5mm
Weight
50.6KG
Product name
Deye 20kw hybrid inverter
Battery type
Lead-acid or Lithium-ion
Battery Voltage Range (V)
40V-60V
Communication Interface
RS485/RS232/CAN
Ingress Protection(IP) Rating
IP 65
Rated Input/Output Voltage/Range (V)
220/380V, 230/400V 0.85Un-1.1Un
Monitor Mode
GPRS/WIFI/Bluetooth/4G/LAN(optional)
Warranty
5 Years/10 Year
Application
Solar Power System Home
Inverter type
High Frequency Inverter
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
45.6X75X26.9 cm
Single gross weight
50.600 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
arrow-logo
Minimum order quantity: 1 set
Variations
Select now
Application: Hybrid Solar System
Hybrid Solar System
Output Power: 20 kW(26.82hp)
20 kW(26.82hp)