For SUN-20K-SG01HP3-EU-AM2 Hybrid Solar Inverter 20kW Lithium-ion Battery System Three Phase Residential Commercial Use IP65
No reviews yet
Attributes
Three PhaseOutput Type
DC/AC InvertersType
DeyeBrand Name
97.60%Inverter Efficiency
Zhejiang, ChinaPlace of Origin
SUN-20K-SG01HP3-EU-AM2Model Number
Input Voltage:160-700V
Output Voltage:220/380V,230/400V
Output Current:30.4/29A
Output Frequency:50Hz/60Hz
Size:408*638*237 mm
Weight:30.5KG
Battery Type:Lithium-ion
Charging Strategy for Li-ion Battery:Self-adaption to BMS
Number of battery input:1
Max. PV Input Voltage (V):1000
Start-up Voltage(V):180
MPPT Voltage Range(V):150-850
MPPT Efficiency:>99%
Communication Interface:RS485/RS232/CAN
Ingress Protection(IP) Rating:IP 65
Warranty:5 Years/10 Years
Key attributes
Output Type
Three Phase
Type
DC/AC Inverters
Inverter Efficiency
97.60%
Model Number
SUN-20K-SG01HP3-EU-AM2
Input Voltage
160-700V
Output Voltage
220/380V,230/400V
Output Current
30.4/29A
Output Frequency
50Hz/60Hz
Size
408*638*237 mm
Weight
30.5KG
Battery Type
Lithium-ion
Charging Strategy for Li-ion Battery
Self-adaption to BMS
Number of battery input
1
Max. PV Input Voltage (V)
1000
Start-up Voltage(V)
180
MPPT Voltage Range(V)
MPPT Efficiency
>99%
Communication Interface
RS485/RS232/CAN
Ingress Protection(IP) Rating
IP 65
Warranty
5 Years/10 Years
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Lead time
Product descriptions from the supplier
1 - 49 sets
>= 50 sets
Variations
Select now
Application: Hybrid Solar System
Hybrid Solar System
Output Power: 20 kW
20 kW