Store rating:4.3
(43 reviews)
Attributes
Three PhaseOutput Type
DeyeBrand Name
>99%Inverter Efficiency
Zhejiang, ChinaPlace of Origin
SUN-10K-SG04LP3-EUModel Number
220/380VInput Voltage
Output Voltage:230/400V
Output Current:14.5A
Output Frequency:50/45-55, 60/55-65Hz
Size:422*658*254mm
Weight:38kg
Battery Type:Lead-acid or Lithium-ion
Peak Power (off-grid)(W):2 times of rated power, 10s
Rated Input/Output Voltage/Range(V):220/380V,230/400V 0.85Un-1.1Un
Power Factor Adjustment Range:0.8 leading to 0.8 lagging
Communication Interface:RS485/RS232/CAN
Monitor Mode:GPRS/WIFI/Bluetooth/4G/LAN(optional)
Operating Temperature Range:-40 to +60℃, >45℃ Derating
Ingress Protection(IP) Rating:IP 65
Inverter Topology:Non-Isolated
Warranty:5 Years/10 Years
Key attributes
Output Type
Three Phase
Inverter Efficiency
>99%
Model Number
SUN-10K-SG04LP3-EU
Input Voltage
220/380V
Output Voltage
230/400V
Output Current
14.5A
Output Frequency
50/45-55, 60/55-65Hz
Size
422*658*254mm
Weight
38kg
Battery Type
Lead-acid or Lithium-ion
Peak Power (off-grid)(W)
2 times of rated power, 10s
Rated Input/Output Voltage/Range(V)
220/380V,230/400V 0.85Un-1.1Un
Power Factor Adjustment Range
0.8 leading to 0.8 lagging
Communication Interface
RS485/RS232/CAN
Monitor Mode
GPRS/WIFI/Bluetooth/4G/LAN(optional)
Operating Temperature Range
-40 to +60℃, >45℃ Derating
Ingress Protection(IP) Rating
IP 65
Inverter Topology
Non-Isolated
Warranty
5 Years/10 Years
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Lead time
Product descriptions from the supplier
1 - 19 pieces
20 - 29 pieces
>= 30 pieces
Variations
Select now
Application: Hybrid Solar System
Hybrid Solar System
Output Power: 10 kW
10 kW