No reviews yet
Attributes
SingleOutput Type
DC/AC InvertersType
DeyeBrand Name
97.60%Inverter Efficiency
Zhejiang, ChinaPlace of Origin
SUN-10K-SG02LP1-EU-AM3Model Number
Input Voltage:40-60V
Output Voltage:220/230V
Output Current:36.4/34.8A
Output Frequency:50Hz/ 60Hz
Size:420*670*233 mm
Weight:35.6KG
Battery Type:Lead-acid or Lithium-ion
Max. Charging Current (A):220
Charging Curve:3 Stages / Equalization
Charging Strategy for Li-Ion Battery:Self-adaption to BMS
Rated PV Input Voltage (V):370 (125-500)
MPPT Voltage Range (V):150-425
Power Factor:1
MPPT Efficiency:>99%
Communication Interface:WIFI, RS485, CAN
Ingress Protection(IP) Rating:IP 65
Key attributes
Output Type
Single
Type
DC/AC Inverters
Brand Name
Deye
Inverter Efficiency
97.60%
Place of Origin
Zhejiang, China
Model Number
SUN-10K-SG02LP1-EU-AM3
Input Voltage
40-60V
Output Voltage
220/230V
Output Current
36.4/34.8A
Output Frequency
50Hz/ 60Hz
Size
420*670*233 mm
Weight
35.6KG
Battery Type
Lead-acid or Lithium-ion
Max. Charging Current (A)
220
Charging Curve
3 Stages / Equalization
Charging Strategy for Li-Ion Battery
Self-adaption to BMS
Rated PV Input Voltage (V)
MPPT Voltage Range (V)
Power Factor
1
MPPT Efficiency
>99%
Communication Interface
WIFI, RS485, CAN
Ingress Protection(IP) Rating
IP 65
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Lead time
Product descriptions from the supplier
1 - 49 sets
>= 50 sets
Variations
Select now
Application: Hybrid Solar System
Hybrid Solar System
Output Power: 10 kW
10 kW
12 kW