Components Electronic CY7C1512UV18-267BZI 165 LBGA Memory BOM IC In Stock
No reviews yet
Attributes
SRAM - Synchronous, QDR IITechnology
VOLATILEMemory Type
4M x 18Memory Organization
Surface MountMounting Type
CY7C1512UV18-267BZIManufacturer Part Number
OriginalBrand Name
Memory Size:72Mbit
Place of Origin:China
Description:IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
Packaging Type:Bag
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case:165-LBGA
Series:-
Voltage - Supply:1.7V ~ 1.9V
Clock Frequency:267 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Key attributes
Technology
SRAM - Synchronous, QDR II
Memory Type
VOLATILE
Memory Organization
4M x 18
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer Part Number
CY7C1512UV18-267BZI
Brand Name
Original
Memory Size
72Mbit
Place of Origin
China
Description
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
Packaging Type
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
165-LBGA
Series
Voltage - Supply
1.7V ~ 1.9V
Clock Frequency
267 MHz