Circular 8A 80MM 400HZ 24000RPM 2.2KW ER20 220V Air Cool Spindle Motor CNC Lathe Spindle
No reviews yet
Attributes
Turningapplication
ER20joint of nose
0-24000rpmoperating speed
0.8nmmaximum torque
380 V, 110 V, 220 VVoltage
Motordrive
core components:Engine
warranty:Unavailable
video outgoing-inspection:Not Available
machinery test report:Not Available
place of origin:Zhejiang, China
weight (kg):4.35
brand name:HLTNC
Product name:Circular Air cooling spindle
Power:2.2KW
Input Voltage:220V
Cooling mode:Water Cooling
Frequency:400Hz
Maximum speed:24000RPM
Model number:GDZ-2.2F2.2
Color:Silver
Dimension:(diameter)80*195
Current(A):8
Key attributes
application
Turning
joint of nose
ER20
operating speed
0-24000rpm
maximum torque
0.8nm
Voltage
380 V, 110 V, 220 V
drive
Motor
core components
Engine
warranty
Unavailable
video outgoing-inspection
Not Available
machinery test report
Not Available
place of origin
Zhejiang, China
weight (kg)
4.35
brand name
HLTNC
Product name
Circular Air cooling spindle
Power
2.2KW
Input Voltage
220V
Cooling mode
Water Cooling
Frequency
400Hz
Maximum speed
24000RPM
Model number
GDZ-2.2F2.2
Color
Silver
Dimension
(diameter)80*195
Current(A)
8
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
37X19X19 cm
Single gross weight
5.000 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
1 - 199 pieces
>= 200 pieces
Variations
Select now
model number
2.2KW ER20 80MM 220V
2.2KW ER20 80MM 380V
2.2KW ER20 80MM 110V