No reviews yet
Attributes
MicrocontrollersFunctional Application
StandardOutput Type
Z8F012APH020SC2103Manufacturer Part Number
Component & PartProduct Completion Type
EmbeddedSeries
Through HoleMounting Type
Brand Name:Original
Place of Origin:China
Description:IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Application:Electronic Circuit Components
Features:Integrated Circuit Kit
Output Voltage:2.7V ~ 3.6V
Package:Tube
Product Status:Obsolete
Core Processor:eZ8
Core Size:8 Bit
Speed:20MHz
Number of I/O:17
Program Memory Size:1KB (1K x 8)
RAM Size:256 x 8
Data Converters:A/D 7x10b
Program Memory Type:FLASH
Key attributes
Functional Application
Microcontrollers
Output Type
Standard
Manufacturer Part Number
Z8F012APH020SC2103
Product Completion Type
Component & Part
Series
Embedded
Mounting Type
Through Hole
Application
Electronic Circuit Components
Features
Integrated Circuit Kit
Output Voltage
2.7V ~ 3.6V
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Brand Name
Original
Place of Origin
China
Package
Tube
Product Status
Obsolete
Core Processor
eZ8
Core Size
8 Bit
Speed
20MHz
Number of I/O
17
Program Memory Size
1KB (1K x 8)
RAM Size
256 x 8
Data Converters
A/D 7x10b
Program Memory Type
FLASH
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
1X1X1 cm
Single gross weight
0.100 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
Warning/Disclaimer
California Proposition 65 Consumer Warning
1 - 3,000 pieces
>= 3,001 pieces
Variations
Select now
Specification: Z8F012APH020SC2103
Z8F012APH020SC2103
Package / Case
20 DIP (0.300", 7.62mm)