Buy Electronics Components Online CY7C1418AV18-267BZC 165 LBGA Memory Original One Stop Service
No reviews yet
Attributes
SRAM - Synchronous, DDR IITechnology
VOLATILEMemory Type
2M x 18Memory Organization
Surface MountMounting Type
CY7C1418AV18-267BZCManufacturer Part Number
OriginalBrand Name
Memory Size:36Mbit
Place of Origin:China
Description:IC SRAM 36MBIT PAR 165FBGA
Packaging Type:Tray
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case:165-LBGA
Series:-
Voltage - Supply:1.7V ~ 1.9V
Clock Frequency:267 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Key attributes
Technology
SRAM - Synchronous, DDR II
Memory Type
VOLATILE
Memory Organization
2M x 18
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer Part Number
CY7C1418AV18-267BZC
Brand Name
Original
Memory Size
36Mbit
Place of Origin
China
Description
IC SRAM 36MBIT PAR 165FBGA
Packaging Type
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
165-LBGA
Series
Voltage - Supply
1.7V ~ 1.9V
Clock Frequency
267 MHz