No reviews yet
Attributes
MicrocontrollersFunctional Application
StandardOutput Type
TMS320F2801PZA-60Manufacturer Part Number
Component & PartProduct Completion Type
EmbeddedSeries
Surface MountMounting Type
Brand Name:Original
Place of Origin:China
Description:IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100LQFP
Application:Electronic Components Accessories
Features:Electronic Kit Components
Output Voltage:1.71V ~ 1.89V
Package:Tray
Product Status:Active
Core Processor:C28x
Core Size:32 Bit Single Core
Speed:60MHz
Number of I/O:35
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
RAM Size:6K x 16
Data Converters:A/D 16x12b
Program Memory Type:FLASH
Key attributes
Functional Application
Microcontrollers
Output Type
Standard
Manufacturer Part Number
TMS320F2801PZA-60
Product Completion Type
Component & Part
Series
Embedded
Mounting Type
Surface Mount
Application
Electronic Components Accessories
Features
Electronic Kit Components
Output Voltage
1.71V ~ 1.89V
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100LQFP
Brand Name
Original
Place of Origin
China
Package
Tray
Product Status
Active
Core Processor
C28x
Core Size
32 Bit Single Core
Speed
60MHz