No reviews yet
Attributes
MicrocontrollersFunctional Application
StandardOutput Type
W78E516B40PLManufacturer Part Number
Component & PartProduct Completion Type
EmbeddedSeries
Surface MountMounting Type
Brand Name:Original
Place of Origin:China
Description:IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC
Application:Electronics Parts Components
Features:Electronic Parts And Components
Output Voltage:4.5V ~ 5.5V
Package:Tube
Product Status:Obsolete
Core Processor:8052
Core Size:8 Bit
Speed:40MHz
Number of I/O:36
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
RAM Size:512 x 8
Data Converters:-
Program Memory Type:FLASH
Key attributes
Functional Application
Microcontrollers
Output Type
Standard
Manufacturer Part Number
W78E516B40PL
Product Completion Type
Component & Part
Series
Embedded
Mounting Type
Surface Mount
Application
Electronics Parts Components
Features
Electronic Parts And Components
Output Voltage
4.5V ~ 5.5V
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC
Brand Name
Original
Place of Origin
China
Package
Tube
Product Status
Obsolete
Core Processor
8052
Core Size
8 Bit
Speed
40MHz