1300mm Stroke Adjustable Depth JD-TC1300 Grooving Machine 2.2kW Spindle PLC Control Precision Linear Guide Cutting System
No reviews yet
Attributes
AluminumApplicable Material
380 V, 220 VVoltage
Easy To OperateKey Selling Points
Gear, Bearing, MotorCore Components
1 YearWarranty
ProvidedVideo outgoing-inspection
Power(W):2.2KW
Place of Origin:Guangdong, China
Weight:200 kg
Machinery Test Report:Provided
Brand Name:ZLWM
Dimension(L*W*H):1745X740X1270(mm)
Input Power:220V or 380V 50Hz
Working Air Pressure:0.5 to 0.8 MPa
Spindle Power:2.2 KWE
Blade Speed:2800 r/min
Blade Specification:100 * 25.4 * 3.2 * 18T
Cutting Thickness:Adjustable
Max Cutting Stroke:1300 mm
Cutting Method:Left and right cutting
Machine Dimensions:1745 x 740 x 1270 mm
Approx Weight:200 kg
Ambient temperature:5 to 40°C
Relative humidity:30 to 75 percent
Vibration intensity:less than 0.5 kg
Ground resistance:less than 10 ohms separate grounding
Key attributes
Applicable Material
Aluminum
Voltage
380 V, 220 V
Key Selling Points
Easy To Operate
Core Components
Gear, Bearing, Motor
Warranty
1 Year
Video outgoing-inspection
Provided
Machinery Test Report
Provided
Power(W)
2.2KW
Place of Origin
Guangdong, China
Weight
200 kg
Brand Name
ZLWM
Dimension(L*W*H)
1745X740X1270(mm)
Input Power
220V or 380V 50Hz
Working Air Pressure
0.5 to 0.8 MPa
Spindle Power
2.2 KWE
Blade Speed
2800 r/min
Blade Specification
100 * 25.4 * 3.2 * 18T
Cutting Thickness
Adjustable
Max Cutting Stroke
1300 mm
Cutting Method
Left and right cutting
Machine Dimensions
1745 x 740 x 1270 mm
Approx Weight
200 kg
Ambient temperature
5 to 40°C
Relative humidity
30 to 75 percent
Vibration intensity
less than 0.5 kg
Ground resistance
less than 10 ohms separate grounding
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single gross weight
1800.000 kg
Lead time
Product descriptions from the supplier
Minimum order quantity: 1 unit
Variations
Select now
Model Number: JD-TC1300
JD-TC1300
Production Capacity: 2800r/min
2800r/min
Max. Working Width
740mm(29.13in)